Studentkäk

I torsdags var det dagen innan löning för min del! Kylen ekade tomt å jag insåg att jag behövde göra något slags storkok inför alla jobbdagarna! Fick födelsedagspengar av min mormor när hon var här på besök, så jag tog en snutt av dom och begav mig till Willys! Där köpte jag ett paket köttfärs. 2,2 kg för 128 spänn! Som taget! Stekte mig en jäklarns massa pannbiff på bara det jag hade hemma! Grädden var i princip slut, så fick ta massa rapsolja istället.
 
 
Billiga studentbiffar
 
2,2 kg köttfärs
1 dl rapsolja
0,5 dl grädde
salt å peppar
 
Tryck ut å stek. Må bra.
 
 
Som du ser är det jäkligt enkelt. Och billigt! Blev 15 portioner med två biffar i varje portion. Det innebär att det endast kostar 8,5 spänn per måltid! Jag serverar med enbart bregott! Tycker om det varma mot det kalla! PLUS att det blir bannemej NOLL kolhydrater per portion! Enkelt, hälsosamt och snabbt! MÅ BRA!!
 
 
KÖSS
 
Psst! Och du, du har la inte missat att lyssna på mitt tjöt i LCHFpodden(länk)?
 
 
(portionsförpackade små rackare)
 
 
 
2
Flisan

Ja, LCHF behöver inte bli dyrt. Vi är 4 vuxna i hushållet och maken och sonen äter potatis, bröd i mellan åt. Och jag tycker inte att hushållskassan är större nu än innan, snarare något mindre. När ett X antal chipspåsar, ca 1,3kg lösgodis, 5 stora flaskor cola åkte ner i vagnen varje vecka. Även kakor eller annat för att kunna baka, åkte ner.... för att det skulle finnas hemma. Allt detta köps ju inte mer...
Visst jag köper någon 70% choklad och har hemma, för att äta som
den är eller ha till typ pannakotta eller liknande, även nötter köps lite då och då. Mandel har jag alltid hemma, det är gott och mumsa på när man blir sugen på något gott...
Sen tycker jag att portionerna är betydligt mindre och maten räcker längre. Och My det är mycket smart att göra många portioner... T.ex. när jag gör Dr Dahlqvists tacopaj, så gör jag alltid dubbelsats! Den är super god, och går jätte bra och frysa i bitar.... Kramis

Svar: Håller med om allt du säger! SOM VANLIGT! Stora kramar!
My

Mia

Testade att göra ostbiffar, de blev väldigt mycke mindre bra! Får köpa mer färs o göra vanliga biffar o sätta ost uppepå! För ALLT blir godare med ost :D Iaf om de e en god ost :P

O LCHF är inte dyrt! Inte om man som vi köper bra och billiga produkter! Just den färsen jag använde denna gång va iof en rätt dyr, men lokalproduserad här i stan.. Bara köttet som kommer från en annan del av Norrbotten :D

Svar: haha, du har så rätt i det du säger! Ja vi får pröva oss fram till det vi tycker är godast! KRAM!
My